Najważniejsi bogowie greccy i ich atrybuty

Mity greckie to wywodzące się ze starożytnej Grecji opowieści o bogach oraz herosach, w które niegdyś wierzyli ludzie i którymi tłumaczyli sobie powstanie świata i miejsce człowieka na ziemi. Choć mity występowały w wielu społecznościach świata, na przykład znane są również mity rzymskie, chińskie, indyjskie, mity Azteków czy mitologia nordycka, to właśnie mity greckie odgrywa szczególne znaczenie w kulturze europejskiej.

Bóstw, o których opowiadają mity greckie jest wiele, gdyż starożytni Grecy byli wyznawcami politeizmu, a każdy bóg był patronem innej dziedziny życia i z każdym wiąże się jakaś opowieść, czyli mit. Najważniejsze bóstwa starożytnej Grecji to jednakże przede wszystkim Zeus oraz bogini Hera, a także Atena, Apollo, Afrodyta, Hades, Posejdon, Ares, Demeter, Hestia i inni. Pierwsi bogowie, z którymi wiąże się mitologiczne powstanie świata to Uranos, Gaja i Kronos oraz Reja, których synem był między innymi Zeus.

Historia Zeusa należy do jednej z ciekawszych w mitologii, został on bowiem cudownie uratowany tuż po narodzinach przed swoim ojcem, który pożerał wszystkie swoje dzieci. Gdy dorósł, pokonał ojca odbierając mu tron i stał się najważniejszym bóstwem i panem wszechświata oraz innych bogów. Atrybutami Zeusa były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą, był on ponadto patronem praw, rodzin i zagród, opiekunem gościnności oraz narodu greckiego.

Bogini Hera, żona Zeusa, była trzecią córką Kronosa i Rei, królową Olimpu oraz patronką macierzyństwa, małżeństwa i rodziny. Z powodu licznych konfliktów wynikających z niewierności męża, jest też symbolem zazdrości oraz uosobieniem cnoty małżeńskiej, Jej atrybutami są jabłko granatu będące symbolem płodności, lilie oraz pawie.

Inni ważniejsi bogowie to Posejdon, brat Zeusa, będący w mitologii greckiej panem mórz i oceanów, żeglarzy, rybaków, ale również trzęsień ziemi. Jego atrybut to trójząb, którego używał do tworzenia źródeł i rozbijania skał. Siostrą Posejdona i Zeusa była Demeter – bogini płodności ziemi, urodzaju, rolnictwa, ziemi uprawnej, której atrybutami były kłosy zboża i maki oraz Hestia – dziewicza bogini ogniska domowego, patronka podróżnych, nowożeńców i sierot. Bratem wymienionych bóstw był ponadto Hades – bóg podziemnego świata zmarłych, który również nazywano Hadesem; jego atrybuty to berło, klucze i trzygłowy pies Cerber.

Do młodszych bóstw zaliczamy boga wojny Aresa, którego atrybutami były wilk, pies, orzeł, miecz oraz włócznia, Atenę – boginię mądrości, sztuki, wojny sprawiedliwej oraz opiekunka miast, przede wszystkim Aten; jej atrybuty to hełm, tarcza, włócznia oraz sowa. Afrodyta z kolei była boginią miłości, piękna, pożądania i płodności, podobnie jak Apollo, który również był bogiem piękna, ale również patronem światła, prawdy, prawa, porządku oraz patrona sztuki i poezji. Jego atrybutami były łuk i lira.